O projekcie

Hejka!

Projekt oparty na ESP8266. Jak klucz wisi na właściwym miejscu, moduł wysyła informację, że 02 jest otwarte.

Nad kolejnymi etapami pracowali: Krzysztof Pochwała, Arek Bryń, Mateusz Michalak, Adam Prochownik, Jędrzej Boczar, Piotr Matuszak i Kacper Chmielewski (twórca Szklarni, która była też tymczasową stroną).

Statystyki

Dr Robert Muszyński - opiekun Koła Naukowego Robotyków KoNaR - prowadzi statystyki użytkowania 02. Ciekawe dane można podejrzeć na stronie diablo.ict.pwr.wroc.pl/~mucha/02/

Obecny stan projektu

Przedmiotem projektu było stworzenie od podstaw inteligentnego pomieszczenia - systemu sterowania oświetleniem, roletami i innymi elementami pomieszczenia na podstawie ustawień zadawanych przez użytkownika lub danych z rozmieszczonych czujników, zależnie od potrzeb.

Wraz z nową instalacją elektryczną w pomieszczeniu stworzono nową wersję projektu, która jest wciąż rozwijana. Dokonano niewielkiego upgrade'u modułu do nowszej wersji nodeMCU. Dołożono nowe funkcjonalności: zaraz wracam / za chwilę wychodzę oraz pomiar temperatury. Ponadto moduł zamontowany został w zgrabnej obudowie z zasilaczem i instrukcją.

W ramach rozwoju części internetowej projektu przeniesiono backend strony na Django.

W ramach projektu zespołowego na 6 semestrze AiR w roku 2017 rozszerzono projekt o m.in. sterowanie roletami, taśmą led i oświetleniem z telefonu komórkowego. Trwają wciąż prace nad stworzenie serwera muzyki oraz dashboardu z przydatnymi informacjami. Obecnie w projekcie biorą udział: Mateusz Michalak, Dominik Kędzierski, Piotr Olbert, Kacper Chmielewski, Piotr Matuszak, Albert Sułek, Rafał Kowalczyk i Aleksandra Nycz.

Moduł "Klucz"

Jest to pierwsza część systemu. Odpowiada za podstawową funkcjonalność projektu - informowanie o stanie 02. Oparta została o moduł modeMCU LoLin. Powieszenie klucza na bolcach traktowane jest jako sygnał otwarcia pomieszczenia. Do modułu podłączony jest również termometr DS18B20 - temperatura w naszym schowku na miotły potrafi być nieznośna z powodu znajdującego się w nim serwera Diablo.

Jeśli ktoś chciałby na pracę inżynierską lub magisterską zająć się tematem "Wpływ obciążenia serwera Diablo na temperaturę w pomieszczeniu 02" to jesteśmy gotowi do współpracy. Mamy dość spory plik z danymi.

Moduł "Światło"

Drugi w kolejności powstania element systemu. Jest to układ sterujący oświetleniem w pomieszczeniu. Przekaźnik podłączony do tej płytki oraz zwykły włącznik światła działają na zasadzie włączników schodowych.

Na tej płytce PCB płyną jednocześnie 3 różne napięcia: 12V DC (sterowanie przekaźnikiem), 3V3 DC (logika) oraz 230V AC (detekcja fazy - stąd wiemy kiedy światło jest włączone).

Moduł "LED"

Płytka ta steruje oświetleniem stanowiska pracy - stołu warsztatowego. Nad nim znajduje się szafka, pod którą przyklejone są dwa paski taśmy LED. Oświetlenie stanowiska można uruchomić poprzez dotknięcie panelu dotykowego.

Moduły "Roleta prawa" i "Roleta lewa"

Te moduły odpowiadają za zasłonięcie i odsłonięcie rolet powieszonych na oknach w 02. Każda z rolet wyposażona jest w sterownik, silnik DC, enkoder (najdroższa rzecz w całym projekcie) i krańcówkę do kalibracji.

Raspberry Pi

Oczywiście nie mogło zabraknąć RPi w projekcie. Obecnie rozmawia też z naszą drukarką 3D na temat postępów w aktualnym wydruku i raportuje go na tą podstronę. W przyszłości ma również stanowić serwer muzyki i wyświetlać dashboard z ciekawymi informacjami.

Aplikacja iOS

Stworzono aplikację na iOS w języku Swift w oparciu o oprogramowanie XCode. Aplikacja wysyła zapytanie na odpowiedni adres http. Odbiera ona zakodowane dane w postaci JSON, oraz je parsuje. Aplikacja zmienia tło w zależności od otwarcia pomieszczenia zgodnie z kolorystyką serwisu www (zielone gdy otwarte, czerwone gdy pomieszczenie jest zamknięte). Następnie rozszerzono ją o panel sterujący elementami pomieszczenia - roletami, oświetleniem pomieszczenia i stanowiska. Aplikacje ustawiają odpowiednie parametry na serwerze, a moduły pobierające regularnie dane od serwera stosują odpowiednie sterowanie.

Diablo

Integralna część 02. Mocno hałasujący grzejniczek, który średnio lubi naszą obecność (a właściwie nie lubi pyłu z ciętego laminatu). Na nim stała pierwsza strona KoNaRu, na nim znajduje się strona ze statystykami, na nim kompilowaliśmy nasze pierwsze programy na tej uczelni. Ostatnio "przyczynił się" do wymiany instalacji elektrycznej w 02, paląc tą poprzednią. Choć zajmuje trochę miejsca, bez jego szumu 02 nie będzie takie samo.

Raportuje na stronę temperaturę pracy swoich podzespołów. Żeby było wiadomo, dlaczego w 02 jest tak ciepło. ;)